Porady dotyczące budowania planu fitness dopasowanego do Twojego stylu życiaNie jest łatwo utrzymać motywację i koncentrację na planie fitness, zwłaszcza gdy żonglujesz pracą, szkołą i innymi obowiązkami. Ale pozostawanie aktywnym ma mnóstwo korzyści. W rzeczywistości, utrzymanie aktywnego stylu życia może pomóc zredukować stres, zwiększyć wytrzymałość i siłę, poprawić zdrowie psychiczne i wiele innych. Jednak dla wielu osób utrzymanie dobrej kondycji jest łatwiejsze niż wykonanie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tylko 27 procent dorosłych na świecie spełnia minimalne zalecane poziomy aktywności fizycznej. Jeśli więc zmagasz się z pozostaniem aktywnym i zdrowym, nie jesteś sam! Na szczęście istnieje wiele wskazówek i sztuczek, które mogą pomóc Ci zbudować rutynę fitness, która pasuje do Twojego życia. Czytaj dalej, aby poznać 10 sposobów na rozpoczęcie swojego planu już dziś!

Jeśli chcesz zbudować regularną rutynę fitness, najpierw będziesz musiał sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem

Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, w tym ustawienie celów czasowych, znalezienie podobnie myślących przyjaciół, budowanie na istniejących działaniach i wiele innych. Możesz wyznaczyć sobie czas każdego dnia na spacer lub ćwiczyć na siłowni trzy razy w tygodniu. Możesz też codziennie chodzić do pracy, a dwa razy w tygodniu podnosić ciężary na siłowni. Istnieje wiele sposobów na to, by ćwiczenia stały się częścią Twojej rutyny, a wybór tego, co najlepiej pasuje do Twojego stylu życia, należy do Ciebie. Ćwiczenie przynosi najlepsze efekty, gdy staje się nawykiem. Kiedy uczynimy je częścią swojej regularnej rutyny, dużo łatwiej jest się ich trzymać. Dodatkowo, kiedy robisz coś w ramach nawyku, jest mniej prawdopodobne, że zauważysz, że ćwiczysz. Może to również pomóc w zapobieganiu wypaleniu.

Zacznij od 10 minut

Kiedykolwiek próbujesz ustanowić nową rutynę fitness, najlepszym miejscem do rozpoczęcia jest 10-minutowego treningu. Nie tylko krótsze treningi są bardziej zarządzalne dla nowicjuszy, ale są również świetnym sposobem na rozpoczęcie budowania lepszego zdrowia. Według American College of Sports Medicine (ACSM) osoby, które angażują się w 10-minutowe treningi trzy razy w tygodniu, mogą zauważyć znaczące korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Może to obejmować zwiększenie metabolizmu, lepszą kontrolę glukozy, zwiększoną energię oraz zmniejszenie stresu i niepokoju. Dodatkowo, ponieważ 10-minutowe treningi są tak krótkie, łatwiej je dopasować do napiętego harmonogramu. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, 10-minutowe treningi to świetny sposób na wprowadzenie rutyny fitness. Pomogą Ci przyzwyczaić się do bycia aktywnym, jednocześnie zapewniając pewne korzyści zdrowotne. W czasie, można pracować do dłuższych treningów, jeśli chcesz.

Ustal małe, mierzalne cele

Podczas budowania planu fitness, ważne jest, aby ustawić małe, mierzalne cele. Może to obejmować takie rzeczy, jak planowanie treningów, wybór rutyny fitness i wyznaczanie celów dla liczby kalorii, które spalasz w tygodniu. Kiedy ustalasz cele, jesteś bardziej prawdopodobne, aby pozostać zmotywowany. Kiedy masz na myśli cel fitness, łatwiej jest pozostać skupionym i zmotywowanym do aktywności. A badania pokazują, że ludzie, którzy ustalają cele fitness cieszą się lepszym sukcesem niż ci, którzy nie mają planu w miejscu. Eksperci fitness zalecają wyznaczanie zarówno długoterminowych, jak i krótkoterminowych celów. Cele długoterminowe są najlepsze dla ogólnego stanu zdrowia, natomiast cele krótkoterminowe są bardziej szczegółowe. Jeśli zmagasz się z utrzymaniem motywacji, wyznaczanie nowych celów może pomóc.

Spraw, by twoje treningi były przyjemne

Chociaż ważne jest, aby stawiać sobie wyzwania, ważne jest również, aby treningi były przyjemne. Pomoże ci to utrzymać motywację i zaangażowanie, dzięki czemu bardziej prawdopodobne jest, że będziesz kontynuować swoją rutynę fitness w dłuższej perspektywie. Istnieje wiele sposobów, aby uczynić swoje treningi bardziej przyjemnymi. Możesz spróbować nowego rodzaju ćwiczeń, dołączyć do zajęć fitness lub odwiedzić nowy obiekt fitness. A jeśli walczysz, aby znaleźć przyjemność w swoich treningach, to może być dobry pomysł, aby uzyskać kilka porad od profesjonalisty fitness. Jeśli sprawisz, że treningi będą przyjemne, z większym prawdopodobieństwem będziesz cieszyć się na myśl o ćwiczeniach. Jest to klucz do długoterminowego sukcesu, ponieważ badania pokazują, że ludzie, którzy czerpią przyjemność z treningów, chętniej je kontynuują.

Zbuduj rutynę

Kiedy budujesz rutynę, łatwiej jest pozostać spójnym z harmonogramem treningów. Jest to klucz do długoterminowego sukcesu, ponieważ konsekwencja jest jednym z najlepszych sposobów, aby zobaczyć wyniki. Możesz zbudować rutynę na kilka różnych sposobów. Możesz spróbować ćwiczyć o tej samej porze każdego dnia, lub według określonego harmonogramu. Możesz też stworzyć listę ćwiczeń i kolejność, w jakiej chcesz je wykonywać. Jeśli masz problemy z trzymaniem się rutyny, rozważ dołączenie do zajęć fitness lub uczęszczanie na spotkania, które odbywają się regularnie. Może to ułatwić utrzymanie spójności z ćwiczeniami. Ważne jest, aby znaleźć rutynę ćwiczeń, która działa dla Ciebie i którą lubisz. Jeśli uwielbiasz podnosić ciężary, to świetnie! Ale jeśli nie lubisz tych ćwiczeń, twoja rutyna może nie być zrównoważona.

Nie zapominaj o mięśniach, których nie widzisz

Prawdopodobnie skupiasz się na budowaniu siły i poprawie zdrowia sercowo-naczyniowego, ale czy wiesz, że możesz również poprawić swoją postawę? To prawda - możesz poprawić swoją postawę, nawet gdy ćwiczysz na siłowni. Wiele osób ćwiczy na siłowni, ale nie rozciąga swoich mięśni. To może prowadzić do ciasnoty, która może powodować złą postawę i ból pleców. Aby temu zapobiec, upewnij się, że poruszasz mięśniami co najmniej 10 minut dziennie. Możesz to zrobić za pomocą ćwiczeń, które możesz wykonać w domu, takich jak ćwiczenia rozciągające lub pozy jogi. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe rezultaty, nie zapomnij rozciągnąć mięśni, których nie widać. Mogą one obejmować twoje ramiona, łokcie, nadgarstki, kręgosłup i inne.

To co jesz jest niezwykle ważne

Wiele osób szybko skupia się na fitnessie, ale rzadziej skupia się na swojej diecie. Podczas gdy ćwiczenia mogą pomóc Ci schudnąć, same w sobie nie wystarczą. Musisz również jeść mniej kalorii niż spala Twoje ciało. Jeśli chodzi o utratę wagi, ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to szybki proces. Należy dążyć do utraty około 1 funta wagi tygodniowo, co jest osiągalne poprzez dietę i ćwiczenia. Jeśli chcesz schudnąć, musisz zobowiązać się do stosowania zdrowej diety. Oznacza to spożywanie zrównoważonej diety, która dostarcza organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Oznacza to również spożywanie mniejszej ilości kalorii niż spalasz.