Jak zacząć przygodę z fitnessem?‍Dbanie o kondycję nie jest uniwersalną propozycją. Istnieje tyle sposobów na ćwiczenie, ilu jest ludzi, którzy to robią. Sporty takie jak koszykówka i tenis, wędrówki, taniec, Crossfit, joga - lista jest długa. Mimo to, uzyskanie sprawności fizycznej jest czymś, co prawie każdy może zgodzić się jako godny cel. Według Statista , szacuje się, że 25% Amerykanów ma członkostwo w siłowni lub inną regularną rutynę ćwiczeń. To więcej niż dwa na każde 10 osób. Istnieje tak wiele różnych sposobów, aby rozpocząć własną przygodę z fitnessem, ponieważ nie potrzebujesz wiele więcej niż siebie, trochę miejsca i może pomoc przyjaciela lub dwóch. Rozpoczęcie ćwiczeń nie jest łatwe dla każdego, ale nie musi być też skomplikowane! Oto kilka wskazówek, które sprawią, że wszystko będzie łatwiejsze do opanowania.

Zdecyduj co chcesz robić i z kim chcesz to robić

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu działalności jest podjęcie decyzji, co chcesz robić i z kim chcesz to robić. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś regularnie, możesz chcieć zacząć od czegoś o niskim wpływie. Chodzenie jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia. Jest super tani, łatwy do wykonania niemal wszędzie i jest świetnym sposobem na podniesienie tętna i pobudzenie przepływu krwi. Jeśli chcesz zrobić coś nieco bardziej intensywnego, joga jest świetną opcją. Może być tak wymagająca lub relaksująca, jak tylko chcesz. Jest to również świetny sposób na rozciągnięcie się, co jest świetnym sposobem na utrzymanie zdrowych mięśni. Jeśli chcesz dodać trochę podnoszenia ciężarów do swojej rutyny fitness, sprawdź z lekarzem najpierw, aby upewnić się, że jest to właściwe dla Ciebie. Może on pomóc Ci dowiedzieć się, co powinieneś robić i dać Ci wszelkie specjalne instrukcje, których możesz potrzebować.

Ustal małe, osiągalne cele

Kolejnym krokiem w rozpoczęciu ćwiczeń jest wyznaczenie małych, osiągalnych celów. Fitness to długoterminowa podróż i najlepiej podchodzić do niej w ten sposób. Kilka tygodni intensywnych ćwiczeń, a następnie kilka tygodni obijania się nie doprowadzi cię tam, gdzie chcesz być. Co może pomóc, choć, jest skupienie się na celach krótkoterminowych. Niektóre krótkoterminowe cele fitness, które mogą być pomocne dla Ciebie są: Dotarcie na siłownię, chodzenie lub wędrowanie przez 30 minut, wykonanie kilku ćwiczeń siłowych i picie większej ilości wody. Niektóre długoterminowe cele fitness, które mogą być pomocne dla Ciebie są: Uzyskanie 8 godzin snu każdej nocy, zmniejszenie lub wyeliminowanie przetworzonej żywności z diety, zwiększenie spożycia wody i dodanie ćwiczeń do codziennej rutyny.

Zaangażuj się w proces zamiast w wynik

Ostatnia wskazówka, w jaki sposób rozpocząć jest zobowiązanie do procesu zamiast wyniku. Fitness jest podróżą, która wymaga czasu i spójności, i łatwo jest się zniechęcić, gdy nie widzisz natychmiastowych wyników. To, co może pomóc, to przesunięcie uwagi na to, co dzieje się po drodze, a nie na to, co stanie się na końcu. To, co możesz zrobić, to wyznaczyć sobie małe cele na każdy dzień. Może chcesz pić więcej wody, chodzić więcej, spać więcej, jeść trochę bardziej zdrowo, itp. Ważną rzeczą jest, aby nie pozwolić jeden zły dzień wpływ na resztę swojego życia. Co to jest jeden dzień? To nic. To już koniec, zanim się zorientujesz. Po prostu wstań, odkurz się i zacznij od nowa. ## # Nie bój się prosić o pomoc Jeśli powyższe wskazówki nie wydają się działać, lub jeśli po prostu nie mogłeś znaleźć sposobu na ich wykonanie, który pracował dla ciebie, nie bój się poprosić o pomoc. Fitness może być przytłaczające dla ludzi na wszystkich poziomach, ale istnieją sposoby, aby przejść przez to. Możesz znaleźć siłownię, która ma zajęcia dla początkujących, możesz znaleźć osobistego trenera, możesz znaleźć program online, możesz dołączyć do forum internetowego, lub możesz znaleźć przyjaciela, który chce ćwiczyć z tobą i pomóc trzymać cię odpowiedzialność. Ważne jest, aby nie dać się przytłoczyć myślą o uzyskaniu sprawności fizycznej. Podejmuj rzeczy powoli i łatwo, znajdź to, co działa dla Ciebie i nie bój się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

Dbaj o siebie poza ćwiczeniami

Ćwiczenie jest ważne, ale to nie wszystko. Fitness obejmuje tak wiele więcej niż tylko godziny, które spędzasz pocąc się. Wielu ekspertów zaleca stosowanie zrównoważonej diety, odpowiednią ilość snu, redukcję stresu oraz poświęcenie czasu na odpoczynek i regenerację po ćwiczeniach. Zrównoważona dieta oznacza spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, pełnych ziaren i białka, a także picie dużej ilości wody. Wystarczająca ilość snu oznacza, że staramy się spać od 7 do 9 godzin każdej nocy. Zmniejszanie stresu oznacza znalezienie sposobu na regularne rozładowanie go, czy to poprzez spacer, rozmowę z przyjacielem czy uprawianie jogi. A czas na odpoczynek i regenerację po ćwiczeniach oznacza 48-godzinny odpoczynek między forsownymi treningami i jeden dzień przerwy od ćwiczeń w tygodniu.