5 sposobów na zmotywowanie się do zdobycia sprawności fizycznejBrakuje Ci motywacji do treningu lub nie możesz znaleźć na niego czasu? Może po prostu nie interesuje Cię pocenie się, bieganie i podnoszenie ciężarów. Dla większości ludzi utrzymanie dobrej formy jest wyzwaniem. Potrzebują oni zachęty, aby kontynuować. Trening i utrzymanie formy wymaga poświęcenia, dyscypliny i determinacji. Ale z odpowiednim nastawieniem i kilkoma sprytnymi sztuczkami, możesz poradzić sobie z regularnym ćwiczeniem. Ćwiczenia nie muszą być nudne i nie muszą być przykrym obowiązkiem. W rzeczywistości dobrym sposobem na utrzymanie motywacji jest znalezienie zajęć, które sprawiają Ci przyjemność na tyle, że możesz je wykonywać wielokrotnie - bez znudzenia. Oto 5 sposobów, które pomogą Ci szybko osiągnąć sprawność fizyczną, dzięki czemu Twoja podróż w kierunku lepszego zdrowia rozpocznie się już dziś!

Zaangażuj się w dietę i program fitness na nowy rok

Może to zabrzmi nieco banalnie, ale nowy rok to dobry czas na nowy początek. Jeśli przez jakiś czas prowadziłeś siedzący tryb życia, może się okazać, że powrót do rutyny fitness jest dla ciebie wyzwaniem. Postanowienie noworoczne może pomóc zmotywować Cię do powrotu do formy. Możesz wyznaczyć sobie cel, który jest konkretny, mierzalny i osiągalny. Jeśli twoim postanowieniem noworocznym jest więcej ćwiczeń, znajdź program fitness, który będzie ci odpowiadał. Najlepiej, jeśli będzie to coś, co ma dobrą równowagę między ćwiczeniami aerobowymi (aby poprawić sprawność sercowo-naczyniową) i treningiem siłowym (aby zbudować mięśnie). Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które możesz wykonywać, w tym joga, wędrówki, pływanie, chodzenie, jogging, jazda na rowerze, wiosłowanie i aerobik. Wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność i czego będziesz w stanie się trzymać.

Znajdź ćwiczenie, które kochasz

Jeśli nie lubisz tego, co robisz, nie utrzymasz tego przez długi czas. Jednym ze sposobów, aby twój program fitness był bardziej przyjemny, jest znalezienie rodzaju ćwiczeń, które faktycznie lubisz. Jeśli kochasz muzykę, spróbuj zajęć tanecznych. Jeśli lubisz towarzyskie spotkania, rozważ dołączenie do drużyny sportowej. Jeśli jesteś zainteresowany poprawą ogólnej sprawności i siły, możesz wziąć udział w zajęciach jogi lub pilates. Jeśli uwielbiasz przebywać na świeżym powietrzu, spróbuj wędrówek lub spacerów. Znajdź ćwiczenie, które naprawdę lubisz, a będziesz bardziej skłonny do trzymania się go. Co więcej, będzie mniej prawdopodobne, że doznasz kontuzji, jeśli będziesz robić coś, co kochasz. Ćwiczenia powinny być postrzegane jako coś pozytywnego. To coś, co robisz, aby poprawić swoje zdrowie i ogólną sprawność. Nie chcesz, aby Twoje treningi były odczuwane jako obowiązek lub kara. Więc znajdź ćwiczenie, które naprawdę lubisz, a będziesz bardziej skłonny do kontynuowania.

Nagradzaj się po treningu

Możesz zauważyć, że twój entuzjazm do ćwiczeń zmniejszy się, gdy jesteś w rutynie. Nie sprawia ci to przyjemności i nie widzisz postępów. Aby to zwalczyć, spróbuj dać sobie nagrody, gdy osiągniesz pewne kamienie milowe. Na przykład, za każdym razem, gdy pójdziesz biegać, możesz traktować siebie na miły posiłek lub manicure. W ten sposób będziesz mieć coś, na co będziesz czekać nie tylko po to, by być w formie. Jeśli masz na co czekać, będziesz bardziej skłonny do kontynuowania ćwiczeń. Możesz też stosować mniejsze nagrody. Na przykład, jeśli starasz się jeść bardziej zdrowo, nagradzaj się kawałkiem owocu po każdym treningu. Znajdź sposoby nagradzania siebie, które są specyficzne dla twojego programu fitness. W ten sposób będziesz bardziej skłonny do trzymania się go.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Ćwiczenie z partnerem może być świetnym sposobem na utrzymanie motywacji. Będziesz miał stałego kumpla fitness, który pomoże ci popchnąć cię dalej i utrzymać się. I będziesz miał kogoś, z kim możesz porozmawiać i omówić swoje postępy, co może być dobrym sposobem na pozostanie pozytywnym. Może się okazać, że masz coś wspólnego z kimś w centrum fitness. A posiadanie przyjaciela, z którym można ćwiczyć, może sprawić, że będzie to bardziej przyjemne. Możesz nawet spróbować znaleźć lokalny klub biegowy, ponieważ wiele z tych grup jest bardzo przyjaznych dla nowych członków. Jeśli nie możesz znaleźć partnera, możesz spróbować randki online lub społeczności lub aplikacji fitness online. Możesz również skorzystać z aplikacji zaprojektowanej, aby pomóc Ci poznać ludzi w Twojej okolicy o podobnych zainteresowaniach, takich jak Fitness Buddy.

Świętuj swoje małe sukcesu

Podczas pracy nad swoimi celami fitness i kamieniami milowymi, świętuj swoje sukcesy. Jeśli osiągniesz określony cel, np. przebiegniesz określony dystans lub podniesiesz określoną wagę, nagradzaj się. Możesz użyć fitness trackera, aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele. Możesz je wykorzystać do wyznaczenia celów krótkoterminowych i długoterminowych. Na przykład możesz wyznaczyć sobie cel, aby codziennie przejść pewien dystans, a kiedy go osiągniesz, uczcić to nową parą trenerów lub nowym elementem odzieży sportowej. Jeśli masz tracker fitness, możesz również ustawić wyzwania z przyjaciółmi. W ten sposób możecie pomóc sobie nawzajem utrzymać motywację i osiągnąć więcej.