Porady, jak zmotywować się do ćwiczeń, gdy wydaje się to niemożliwe‍Jeśli chodzi o ćwiczenia, motywacja jest kluczowa. Jednak czasami nawet najbardziej oddani ludzie mogą mieć problemy ze znalezieniem motywacji do ruchu. Nierzadko osoby, które ćwiczą regularnie, trafiają na mur, gdzie ćwiczenia wydają się być uciążliwym obowiązkiem, a nie ożywczą częścią dnia. Dlatego właśnie wyciskanie z siebie potu, gdy nie masz na to ochoty, może być wyzwaniem. Ale nie martw się - istnieją sposoby, aby zmotywować się do treningu, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Sprawdź te 8 wskazówek, jak zmotywować się do ćwiczeń, gdy wydaje się to niemożliwe.

Idź do łóżka wcześniej i wstawaj trochę wcześniej

Chociaż może to nie wydawać się typową "wskazówką", jest to powszechna metoda, którą ludzie używają, aby zmotywować się do ćwiczeń. To dlatego, że po przebudzeniu, poziom kortyzolu jest naturalnie wyższy i najprawdopodobniej sprawi, że poczujesz się ospały. Poprzez uzyskanie trochę więcej snu, pozwalasz organizmowi produkować więcej serotoniny (szczęśliwy chemikalia) - co czyni bardziej prawdopodobne, aby obudzić się z wiosną w kroku i chęć do ćwiczeń. Podobnie, kładzenie się spać nieco wcześniej, aby móc wcisnąć się w trening przed lub zaraz po pracy, może pomóc Ci zmotywować się do ćwiczeń. Mając zaplanowany trening na dany dzień, eliminujesz możliwość jego pominięcia.

Ustal realistyczne cele ćwiczeń

Jak w przypadku większości rzeczy, wyznaczanie nierealistycznych celów tylko utrudni ci zmotywowanie się do ćwiczeń. Chociaż ważne jest, aby być ambitnym i wyznaczać cele, chcesz również upewnić się, że to, co wyznaczasz dla siebie, jest czymś, co możesz realistycznie osiągnąć. Jeśli Twoim celem jest przebiegnięcie maratonu, ale nigdy nie przebiegłeś nawet 5K, to prawdopodobnie nie jest to cel, który chcesz sobie wyznaczyć. To samo dotyczy również bardziej umiarkowanych celów. Jeśli Twoim celem jest bieganie trzy razy w tygodniu, ale nigdy w życiu nie biegałeś, to może to być zbyt ambitny cel, który chcesz sobie postawić.

Ćwicz z przyjacielem

To może wydawać się sprzeczne z intuicją. W końcu jednym z największych powodów, dla których ludzie nie ćwiczą, jest brak motywacji. Jednak badania wykazały, że ćwiczenie z przyjacielem może zwiększyć czas i intensywność ćwiczeń nawet o 50%. Jeśli masz przyjaciela, który również chce zacząć ćwiczyć, znajdź sobie kolegę do ćwiczeń, z którym będziesz mógł pójść na siłownię lub pobiegać. Dzięki temu, że masz przyjaciela, z którym możesz ćwiczyć, będziesz bardziej skłonny do wysiłku. Ćwiczenie z przyjacielem może być również dobrym sposobem na zmotywowanie się do ćwiczeń, jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć. Obecność przyjaciela pomoże ci zmotywować się do wysiłku - i mniej prawdopodobne będzie przedwczesne zakończenie ćwiczeń, jeśli będziesz wiedział, że twój przyjaciel liczy na ciebie, że dokończysz trening.

Ćwiczenie rano

Wiele osób ma pomysł, że ćwiczenie rano da im więcej energii w ciągu dnia. Nie jest to szczególnie prawdziwe - możesz uzyskać tyle samo energii z ćwiczeń o każdej porze dnia. Istnieją jednak inne korzyści z ćwiczenia rano, które mogą pomóc Ci zmotywować się do pójścia na siłownię. Ćwiczenie rano oznacza, że jest to pierwsza rzecz w twoim umyśle. Ćwicząc zaraz po przebudzeniu, pomożesz sobie zmotywować się do ćwiczeń, ponieważ już wcisnąłeś trening na cały dzień. Unikniesz też częstej wymówki "nie mogę ćwiczyć, bo nie mam czasu". O wiele łatwiej jest znaleźć 30 minut na ćwiczenia rano, niż wcisnąć je później w ciągu dnia.

Spraw, aby Twój trening był satysfakcjonujący

Jest to wskazówka, która może się przydać, gdy czujesz się szczególnie niezmotywowany do treningu. Czyniąc swój trening nagrodą, którą traktujesz siebie po ciężkim tygodniu pracy, będziesz bardziej prawdopodobne, aby popchnąć siebie, aby dostać się do siłowni. Na przykład, jeśli masz problemy z motywacją do pójścia na siłownię, obiecaj sobie, że pójdziesz na miłą kolację, jeśli ukończysz pewną ilość masy ciała lub przebieg. Znajdź sposoby, aby trening był nagrodą za ciężki tydzień, który miałeś - i będzie bardziej prawdopodobne, aby zmotywować się, aby dostać się do siłowni.

Użyj wizualnej pokusy

Jest to wskazówka, która może być szczególnie pomocna dla osób, które mają problemy z motywowaniem się do ćwiczeń. Wizualna pokusa może przyjść w postaci plakatu pięknej plaży lub oszałamiającego widoku, który chciałeś odwiedzić, lub może przyjść w postaci zdjęcia gwiazdy, którą podziwiasz. Na przykład, jeśli chcesz się zmotywować do tego, by więcej biegać, możesz przypiąć na swojej ścianie zdjęcie biegacza, którego podziwiasz. Jeśli chcesz się zmotywować do pójścia na siłownię, przypięcie zdjęcia plaży, którą chcesz odwiedzić, może pomóc ci zmotywować się do tego.

Zdobądź partnera lub trenera

Partner odpowiedzialności to ktoś, kto pomaga utrzymać motywację i na torze, sprawdzając z tobą regularnie. Znajdź kogoś, kto będzie sprawdzał, czy ćwiczysz regularnie i czy osiągasz swoje cele. Nie musi to być ktoś, kogo znasz - możesz go znaleźć w mediach społecznościowych. Jeśli jednak masz przyjaciela lub członka rodziny, który również chce być zdrowy, może on być świetnym partnerem do odpowiedzialności. Taki partner pomoże Ci zmotywować się do ćwiczeń, ponieważ będzie trzymał Cię za słowo. Nie chcesz ich zawieść, opuszczając trening - co może być pomocne w motywowaniu się do pójścia na siłownię, gdy nie masz na to ochoty.