Różnice między bieganiem a joggingiemJogging i bieganie to oba świetne sposoby na zdobycie kondycji. Ale mają pewne różnice w stylu, intensywności i prędkości, które odróżniają je od siebie. Ważne jest, aby zrozumieć te różnice, dzięki czemu można wybrać ten, który działa najlepiej dla swoich celów fitness. Jeśli jesteś nowy w ćwiczeniach lub potrzebujesz odświeżenia na temat różnic między joggingiem i bieganiem, ten artykuł pomoże. Obie aktywności to fantastyczne ćwiczenia z mnóstwem korzyści. Największą różnicą jest to, że bieganie jest o wiele bardziej wymagające niż jogging - ale oba rodzaje aktywności mają swoje miejsce w Twojej rutynie ćwiczeń. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o zaletach i wadach każdej aktywności, jak szybko powinieneś iść podczas joggingu lub biegania, czy jedna z nich jest lepsza do spalania tłuszczu, treningu oporowego u biegacza vs. biegacza i nie tylko!

Jaka jest różnica między bieganiem a joggingiem?

Jogging to rodzaj ćwiczeń aerobowych o niskim wpływie na organizm, wykonywanych w wolnym lub umiarkowanym tempie. Zazwyczaj wykonuje się go w tempie 10-12 minut na milę (lub 12-16 minut na kilometr). Jogging jest świetny dla początkujących, ponieważ jest mało wymagający. Oznacza to, że jest łatwiejszy dla Twoich stawów, kości i mięśni niż bieganie (więcej na ten temat poniżej). Jogging może poprawić Twój ogólny stan zdrowia, w tym stan zdrowia serca, i zwiększyć Twoją oczekiwaną długość życia. Może również pomóc Ci schudnąć, zwłaszcza w połączeniu ze zdrową dietą. Ale pamiętaj, że jogging jest formą ćwiczeń aerobowych, więc pracuje twoje serce i płuca. Spala kalorie, gdy to robisz i może pomóc Ci schudnąć z czasem. Jogging jest prawdopodobnie najlepszym sposobem, aby uzyskać sprawność, jeśli masz stan zdrowia, takie jak choroby serca lub cukrzyca, i chcesz ćwiczyć.

Jak szybko powinieneś iść podczas joggingu lub biegania?

Podczas joggingu chcesz utrzymywać tempo, które pozwoli Ci mówić krótkimi zdaniami bez łapania powietrza. Podczas biegania chcesz iść tak szybko, jak to możliwe, bez zatrzymywania się. Istnieje kilka świetnych aplikacji, które pomogą Ci śledzić i monitorować Twoje tempo joggingu lub biegania. Najprostszym sposobem, aby wiedzieć, czy idziesz zbyt szybko, jest to, że nie możesz skończyć zdania bez zagazowania powietrza. Jeśli biegasz, powinieneś być w stanie mówić krótkimi zdaniami, ale nie być w stanie skończyć pełnego zdania.

Różnice w trudności

Jogging jest nieco łatwiejszy niż bieganie, ponieważ wykorzystuje mniejszy zakres ruchu w Twoich stawach. Bieganie wykorzystuje większy zakres ruchu i jest bardziej prawdopodobne, że spowoduje kontuzję, jeśli robisz to zbyt często. Jogging jest ćwiczeniem o niskim stopniu oddziaływania, co oznacza, że jest łatwiejszy dla Twoich stawów i kości niż bieganie. Bieganie jest ćwiczeniem o dużej sile uderzenia, co oznacza, że bardziej obciąża stawy i kości. Dla osób mających problemy z kolanami jogging jest zwykle mniej obciążający niż bieganie. Bieganie bardziej obciąża stawy kolanowe niż jogging. Jeśli masz problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, cukrzyca lub problemy z kolanami, jogging może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Jest to na ogół łatwiejsze dla Twojego organizmu niż bieganie.

Różnice w korzyściach

Jogging jest świetny dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Może pomóc Ci obniżyć ciśnienie krwi i poprawić Twoje zdrowie psychiczne poprzez obniżenie poziomu stresu. Może również pomóc Ci schudnąć i zyskać wytrzymałość. Bieganie jest bardziej intensywne niż jogging i może pomóc zbudować wytrzymałość i siłę szybciej. Może również pomóc poprawić swoje zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie poziomu stresu. Bieganie może również pomóc Ci schudnąć i poprawić poziom cholesterolu. Bieganie jest bardziej intensywne niż jogging, co oznacza, że może być trudniejsze do wykonania konsekwentnie. Twoje stawy, mięśnie i kości są bardziej obciążone podczas biegania niż joggingu. Jeśli masz problemy zdrowotne, takie jak choroby serca lub cukrzyca, jogging może być dla Ciebie najlepszym wyborem. Jest on generalnie łatwiejszy dla organizmu niż bieganie.

No to start!

W tym artykule zmieściło się sporo, ale mam nadzieję, że pomoże Ci on zrozumieć różnice między joggingiem a bieganiem. Jogging to forma ćwiczeń aerobowych wykonywanych w wolnym lub umiarkowanym tempie. Może pomóc Ci schudnąć, poprawić zdrowie i zbudować wytrzymałość. Bieganie jest również formą ćwiczeń aerobowych wykonywanych w wolnym lub umiarkowanym tempie. Może pomóc Ci schudnąć, poprawić stan zdrowia i zbudować wytrzymałość. Obie aktywności są fantastycznymi ćwiczeniami z mnóstwem korzyści. Największą różnicą jest to, że bieganie jest znacznie bardziej wymagające niż jogging - ale obie aktywności mają swoje miejsce w Twojej rutynie ćwiczeń.