Co jeść podczas treningu fitness - kompletny przewodnik‍Dieta jest kluczem, jeśli chodzi o osiągnięcie celów fitness. Trening fitness to nie tylko pocenie się, chrząkanie i przesuwanie się do granic możliwości. To również o jedzenie prawo tak, że można uzyskać najlepsze wyniki z wysiłków. Niezależnie od tego, czy trenujesz do maratonu, czy też starasz się nadać ton na nadchodzące wakacje, dobra dieta jest niezbędna, aby zachować zdrowie i zobaczyć pozytywne wyniki swojej ciężkiej pracy. Zbilansowana dieta dostarczy Ci potrzebnych witamin i minerałów, jednocześnie skupiając się na pokarmach o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów.

Co jeść przed treningiem

Większość ludzi idzie na szybki kęs przed treningiem i daje radę. Ale to nie jest najlepszy sposób, aby przejść do tego. Twój trening będzie znacznie bardziej produktywny, jeśli wcześniej odpowiednio zasilisz swoje ciało. Pomoże to zapobiec wyczerpaniu i zawrotom głowy podczas treningu, a także pomoże Ci odzyskać szybciej po treningu. Idealnie byłoby, gdybyś jadł dwie godziny przed treningiem. Dzięki temu organizm będzie miał wystarczająco dużo czasu na strawienie pokarmu, abyś mógł w pełni wykorzystać trening. Jeśli okaże się, że dwie godziny to za mało, aby prawidłowo strawić posiłek, lekka przekąska na 30 minut przed treningiem powinna załatwić sprawę. Kiedy wybierasz posiłek przed treningiem, chcesz się upewnić, że otrzymujesz kombinację złożonych węglowodanów, białka i płynów. Węglowodany złożone pomogą Ci zachować energię, podczas gdy białko zbuduje i naprawi tkankę mięśniową. Płyny są ważne, aby zapobiec odwodnieniu i umożliwić wchłanianie składników odżywczych.

Co jeść po treningu

Po treningu ważne jest, aby uzupełnić swoje ciało w białko i węglowodany. Białko buduje i naprawia tkankę mięśniową, a węglowodany uzupełniają utracone zapasy energii. Idealnie byłoby, gdybyś zjadł posiłek w ciągu 30 minut od zakończenia treningu. Zapewni to wystarczającą ilość czasu na wchłonięcie składników odżywczych do krwiobiegu i pomoże Ci szybciej odzyskać siły. Jeśli nie jest możliwe zjedzenie posiłku w ciągu 30 minut, lepiej poczekać i zjeść posiłek potreningowy podczas następnego zaplanowanego posiłku, niż całkowicie go pominąć. Chociaż istnieje wiele różnych pokarmów, które można jeść po treningu, koktajl białkowy jest jednym z najlepszych wyborów. Pomoże on przyspieszyć regenerację mięśni, a także zastąpić utracone zapasy energii. Posiłek potreningowy powinien składać się z około 20% białka, 40% węglowodanów i 40% tłuszczu.

Białka, tłuszcze i węglowodany

Białko jest istotną częścią zdrowej diety i jest niezbędne do wzrostu i naprawy tkanek ciała i mięśni. Białko znajduje się w wielu produktach spożywczych, takich jak ryby i mięso, orzechy, fasola i rośliny strączkowe, produkty mleczne oraz niektóre rodzaje ziaren, w tym quinoa i owies. Tłuszcze są również niezbędne dla zdrowej diety i znajdują się w wielu różnych pokarmach. Zdrowe tłuszcze znajdują się w orzechach, nasionach, awokado, rybach i niektórych rodzajach olejów, w tym oleju kokosowym, oliwie z oliwek i oleju z orzechów włoskich. Węglowodany są kolejnym istotnym elementem zdrowej diety i znajdują się w wielu produktach spożywczych, takich jak owoce i warzywa, ziarna, rośliny strączkowe i produkty mleczne. Wielu sportowców i entuzjastów fitnessu woli jeść diety wysokobiałkowe, niskowęglowodanowe, ale ten rodzaj diety może być szkodliwy dla zdrowia.

Tłuszcze dla biegaczy i sportowców

Wielu sportowców i biegaczy unika tłuszczu, ale jest on niezbędny w zdrowej diecie. Powinieneś jeść tłuszcze regularnie, aby zachować zdrowie i nie musisz się martwić, że dodasz ich za dużo do swojej diety. Istnieją dwa rodzaje tłuszczów: nasycone i nienasycone. Oba z nich są zdrowe i powinieneś jeść po trochu obu. Tłuszcze nasycone znajdują się w wielu różnych pokarmach, w tym w mięsie, rybach, produktach mlecznych i niektórych rodzajach zbóż. Tłuszcze nienasycone znajdują się w orzechach, nasionach, awokado, rybach i niektórych rodzajach olejów. Chociaż wielu sportowców i biegaczy unika tłuszczów, są one niezbędne w zdrowej diecie. Powinieneś jeść tłuszcze regularnie, aby zachować zdrowie i nie musisz się martwić, że dodasz ich za dużo do swojej diety.

Węglowodany dla wytrzymałości wysiłkowej

Węglowodany są niezbędne dla wytrzymałości wysiłkowej i powinny być spożywane regularnie, aby utrzymać wysoki poziom energii. Węglowodany znajdują się w wielu produktach spożywczych, w tym w ziarnach, owocach i warzywach. Jednak nie wszystkie węglowodany są jednakowe. Powinieneś unikać spożywania prostych węglowodanów przed treningiem, ponieważ zostaną one szybko strawione i nie dadzą Ci trwałej energii. Zamiast tego należy jeść węglowodany złożone przed treningiem, aby zapewnić sobie trwałą energię podczas całego treningu. Po treningu należy jeść węglowodany proste, ponieważ są one łatwo trawione i dostarczają organizmowi potrzebnej energii. Dzięki temu szybciej się zregenerujesz i poprawisz swoją wydajność podczas kolejnego treningu.